Collection: Violet Snow Conditions (Icy, Sugary Snow, 0°C to -15°C)
Violet conditions consists of icy, old snow that breaks up into sugary or corny snow. This type of snow is old, transformed and quite abrasive. Usually, this type of snow has lower humidity. Often artificial snow falls into this category. These are the fastest of all conditions. Usually, waxes for this temperature are coloured violet by most wax brands.
Friction Characteristics: Violet snow has almost no suction friction, but the abrasive, hard, icy snow ice crystals provide a kinetic resistance. This means durability is the biggest issue for both glide and kick waxes since the abrasive snow structure tends to rip away whatever is on your skis. Physically hard waxes, even synthetic hardeners, are your best bet for glide in these snow types.
Kick Waxing: Violet conditions come in a variety of snow crystal sizes. It can be very fine-grained, in which case hard waxes will work really well, or the icy crystals can be large, and corny in which case klister may be necessary. Violet conditions can also be straight-up ice where klister might not even work. On days like those, double-poling is probably in the cards! Base binders are super important in violet conditions. Always start with a hardwax or klister binder when you’re waxing for this snow type. Grip can wear off in less than 5km without it.
Categories
-
- Regular price
- Sold out
- Sale price
- $8.99
- Unit price
- per
-
- Regular price
- Sold out
- Sale price
- $8.99
- Unit price
- per
-
- Regular price
- Sold out
- Sale price
- $8.99
- Unit price
- per
-
5 in stock!
- Regular price
- $12.00
- Sale price
- $12.00
- Unit price
- per
-
20 in stock!
- Regular price
- $12.00
- Sale price
- $12.00
- Unit price
- per
-
- Regular price
- $12.00
- Sale price
- $12.00
- Unit price
- per
-
16 in stock!
- Regular price
- $12.00
- Sale price
- $12.00
- Unit price
- per
-
13 in stock!
- Regular price
- $12.80
- Sale price
- $12.80
- Unit price
- per
-
10 in stock!
- Regular price
- $12.80
- Sale price
- $12.80
- Unit price
- per
-
6 in stock!
- Regular price
- $12.80
- Sale price
- $12.80
- Unit price
- per
-
12 in stock!
- Regular price
- $12.80
- Sale price
- $12.80
- Unit price
- per
-
14 in stock!
- Regular price
- $13.95
- Sale price
- $13.95
- Unit price
- per
-
8 in stock!
- Regular price
- $13.95
- Sale price
- $13.95
- Unit price
- per
-
12 in stock!
- Regular price
- $13.95
- Sale price
- $13.95
- Unit price
- per
-
10 in stock!
- Regular price
- $13.95
- Sale price
- $13.95
- Unit price
- per
-
7 in stock!
- Regular price
- $13.95
- Sale price
- $13.95
- Unit price
- per
-
6 in stock!
- Regular price
- $13.95
- Sale price
- $13.95
- Unit price
- per
-
7 in stock!
- Regular price
-
$19.95 - Sale price
- $14.95
- Unit price
- per
-
9 in stock!
- Regular price
- $15.00
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
-
22 in stock!
- Regular price
- $15.00
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
-
5 in stock!
- Regular price
- $15.00
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
-
13 in stock!
- Regular price
- $15.00
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
-
11 in stock!
- Regular price
- $15.00
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
-
10 in stock!
- Regular price
- $15.00
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
-
7 in stock!
- Regular price
- $15.00
- Sale price
- $15.00
- Unit price
- per
-
352 in stock!
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Unit price
- per
-
207 in stock!
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Unit price
- per
-
344 in stock!
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Unit price
- per
-
163 in stock!
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Unit price
- per
-
180 in stock!
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Unit price
- per
-
313 in stock!
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Unit price
- per
-
354 in stock!
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Unit price
- per
-
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Unit price
- per
-
32 in stock!
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Unit price
- per
-
27 in stock!
- Regular price
- $15.95
- Sale price
- $15.95
- Unit price
- per
-
- Regular price
- $16.00
- Sale price
- $16.00
- Unit price
- per
-
13 in stock!
- Regular price
-
$23.00 - Sale price
- $19.55
- Unit price
- per
-
4 in stock!
- Regular price
-
$106.00 - Sale price
- $90.10
- Unit price
- per
-
91 in stock!
- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Unit price
- per
-
71 in stock!
- Regular price
- $19.95
- Sale price
- $19.95
- Unit price
- per
- Page 1 of 9
- Next page